A+P signalizacija – zanimiva debata…

V sredo dopoldne smo imeli predviden “conference call” preko skype-a, da predebatiramo A+P signalizacijo. Randy Bush in Olaf sta na Japonskem, Luca v Rimu, jaz pa tukaj, tako da smo nekako izbrali takšno uro, da je bila za vse primerna. Ob vzpostavitvi audio konferenčne zveze nas je pričakalo presenečenje; z Randyjem in Olafom je v pisarni v Tokyu sedel tudi Alain Durand iz Comcasta, avtor dual-stack-lite drafta…

Po daljši debati okrog njegovih rešitev signalizacije sem nekako ugotovil, da sta se A+P draft in dual-stack-lite že zelo približala en drugemu, ideja postaja vedno bolj podobna pri obeh, s tem da so razlike bolj kot ne v mestu NAT-a in dodeljevanju portov. Alain si je zamislil 4over6 tunel oziroma enkapsulacijo, inicialni provisioning tunela se naredi preko DHCPv6, dinamično alokacijo portov bi pa počenjal z *-pnp protokolom, ki je že sedaj uporabljen za “vrtati luknje v firewalle”. Drzna ideja, moram priznati, predvsem pa detaljno razmisliti, kakšne bi lahko bile prednosti. Od Comcasta bomo dobili že narejene nekatere mehanizme 4over6 in zmodificiran DHCPv6, kar bi znalo radikalno olajšati pripravo našega “proof of concepta” A+P drafta – če imamo ta del rešen (ker je enak kot pri dual-stack-lite) smo naredili že velik korak naprej pri deployu naše ideje v laboratorijskem okolju.

Tematika je bila zanimiva in vsi smo prispevali vprašanja in odgovore, hvala tudi Alainu Durandu za zanimivo debato in podatke ter izsledke iz njihovega lab-a, obljubil je celo da me obišče tu v Sloveniji, če slučajno ne bi mogel v Stockholm na IETF meeting konec meseca. Oseba trdi, da je tematika, katero je treba predebatirati še tako široka, da se to težko počne čez skype konferenco in bo treba sesti za isto mizo, predvsem kar se tiče dinamičnega dodeljevanja resursov tako pri A+P kot pri dual-stack-lite. Katera smer bolje deluje bomo pa itak lahko videli šele po prvih realnih testih…

Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
3.12.36.30

No comments yet. Be the first.

Leave a reply

website