RIPE-58 – na hitro (prvi in drugi dan)

1.dan, ponedeljek

Za začetek – nasvet: tutorial za LIR-e je zanimiv le za novince, sicer pa se mu lahko mirno izognete. Uvodni pozdrav RIPE novincem Roba Blokzijla (RIPE Chair) in Axela Pawlika (Managing Director RIPE NCC) nas je navdušil predvsem zaradi odprtosti in pozitivnega naboja v RIPE skupnosti. O nadaljevanju prvega dne je več pisal že Jan, zato čisto na kratko: prijetno so nas presenetile aktivnosti nekaterih vlad in regulatorjev pri uvajanju IPv6. Menim, da bi se pri nekaterih rešitvah lahko zgledovali tudi pri nas.

2.dan, torek

Uvodno plenarno srečanje je po mojem mnenju zaznamovala predstavitev dr.Roberta Bruena iz KnujOn. Zanimiv in korekten je bil tudi prispevek o odkrivanju in identifikaciji Botnetov.
Prvi prispevek na temo simulacije tveganj ob IPv4-6 prehodu pa me ni najbolj nadvušil. Včasih se mi zdi, da je to početje izguba časa in, da bi morali problema prehoda na IPv6 lotiti bolj neposredno brez neke hude znanosti.
Dan se je nadaljeval v duhu IPv6 – Francozi in XS4ALL razturajo (v XS4ALL imajo IPv6-ready CPE rešitev za zmerno ceno, nekje okrog 190 EUR, če sem si prav zapomnil). CG NAT-u se sicer zopet nismo mogli izogniti, kaj hočemo, IETF, Cisco pa to 😉
Popoldansko plenarno srečanje je poskrbelo za dvig pritiska, ko sem izvedel za metodo “reveznega traceroute”, ki (med drugim) sloni na spoofanju source IP naslova. Katastrofa! Baje je spoofing možen pri 20% internetnih ponudnikov. Upam, da to velja bolj za Ameriko in, da pri nas ni tako grozno.
Delovni dan smo zaključili v v IPv6-delovni skupini. Tu so bili Lorenzo z Googla, Martin J. Levy, Hurricane Electric in Gert Doering. Res zanimivi govorci. Polni idej! Na koncu je bila predlagana anketa o uvajanju, trenutnem stanju in planiranih aktivnostih povezanih z IPv6 v EU.

Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
18.191.176.82

Comments

  1. JanZorz
    May 12th, 2009 | 12:17

    Ja, un reversepath-traceroute je bil res samo za gledat, kaj oseba trapa… me prav zanima, kje to pri nas dela. Bom to dol pobral pa sprobal 🙂

    Matjaz, super prispevek, thnx 🙂

Leave a reply

website