Delavnica 6deploy: kratek povzetek

12.10.2009 je v prostorih Tehnološkega parka v Ljubljani potekala skrajšana delavnica 6deploy. Program je bil natrpan in je poleg osnov vseboval tudi nekaj tehnično zahtevnejših predstavitev.Delavnico sta organizirala Arnes in zavod go6. Predavala sta strokovnjaka iz grškega raziskovalnega, akademskega in izobraževalnega omrežja GRNET, Athanassios Liakopoulos in Anastasios Zafeiropoulos. Na kratko bom povzel teme, ki sta jih predstavila. Prosojnice lahko najdete na straneh projekta 6deploy.

Athanassios je najprej predstavil projekt 6deploy nato pa se je lotil osnov IPv6-protokola. Predstavitev osnovnih zadev je bila za odtenek prezahtevna za IPv6-začetnike – morda bi bilo v tem delu nekatere stvari temeljiteje pojasniti, a, žal, za to ni bilo časa. Sledila je predstavitev zelo pomembnega ICMPv6 in ND (neighbor discovery). Ni šlo tudi "multicasta". Pravijo, da je v v6-svetu to enostavneje. He, bomo videli.

Nadaljevali smo z nekaj primeri nastavitev IPv6 na različnih operacijskih sistemih. Tu mi je bilo odveč omenjati "eksotični" Solaris, manjkala pa je posodobitev za nove windowse. Kakšno prosojnico bodo na 6deploy morali posodobiti :).

Sledila je, vsaj meni, zelo zanimiva in pregledna predstavitev IPv6-multicast-a. Odlično je bila pojasnjena vloga in pomen "embedded RP". Napotki za programerje so bili nekoliko izven mojega področja, zato se bom komentarjem izognil, lepo pa je bilo slišati, da je v nekaterih jezikih prehod na IPv6-storitve precej enostaven.

Ha, potem pa varnosti! O tem je kasneje govoril tudi Jan. Ta večna tema na IPv6-posvetih in konferencah. Končno so ljudje doumeli, da protokol sam po sebi ne prinaša varnosti. Zanimivo, naslednji dan smo v živo doživeli en lep primer varnostnega "incidenta". Lastnik prenosnika, ki se je proglasil za IPv6-prehod v omrežju srečanja, je bil prav prisrčno presenečen. Kaj vse nas se čaka, ko bo šlo zares…

Zaključne predstavitve o mobilnosti so bile za nekatere udeležence že precej naporne, saj je bil program res intenziven in natrpan. Predavatelj se je, ko je na koncu govoril še o sobivanju starega in novega protokola, moral vsesti, saj je bil že vidno utrujen. Všeč mi je bilo, ko je uporabil besedo "sobivanje", saj IPv4 ne bo kar tako izginil iz naših omrežij. S tem nam je dal tudi neko zaključno pozitivno sporočilo.

Hvala obema predavateljema iz GRNET-a!

Z njima bomo nedvomno ostali v tesnem stiku in poskušali pripraviti še tisti pravi, nekaj-dnevni 6deploy workshop.

Zadovoljni udeleženec,

   Matjaž, Arnes

Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
18.118.142.126

No comments yet. Be the first.

Leave a reply

website