RIPE 60: drugi dan
Drugi dan je zaznamovalo izjemno kvalitetno in zanimivo predavanje o prometu za 1.0.0.0/8. Zanimivo, ko tole pišem, sedi avtor tega predavanja v lobiju hotela desno od mene, levo pa je soavtor – znani Geoff Hustom. Laufata neke tcpdump-e, besno tipkata po svojih Macih in se pogovarjata o neki anomaliji v prometu in nekih moduli za Apache-ja, ki jih bo treba popravit’.
1.0.0.0/8 je bila pred kratkim dodeljena APNIC-u. Preden gredo z novim naslovnim prostorom v produkcijo, so želeli preveriti, kaj vse se dogaja v tem bloku. Noro – poglejte prosojnice! George je predstavitev dopolnil še z atraktivno animacijo, ki pa ni med prosojnicami. Vprašal sem ga, ali bo ta animacija dosegljiva na webu. Potrdil je, da bo, vendar še ne ve, kje. Zanimivo — “raw” source (pcap) podatki za analize, v katere je ogromno dela vložil Geoff Huston, presegajo 11TB! Procesirali so jih z hitrimi programi v C-ju.
Mladi mož z Avstralije nam je z značilnim “kiwi” naglasom predstavil rezultate analize upešnosti mehanizma “PMTU discovery” za IPv6. Delež neuspešnih poskusov “PMTU discovery” bi moral biti 0%, izgleda pa, da je neuspešnih poskusov približno 2%, za HTTP skoraj 3%. Menim, da je to preveč za uspešen IPv6-deployment.
Včeraj se je na odru velikokrat omenila Slovenija (Go6, Tušmobil, Mobitel, Iskratel, Arnes in LTFE, …). V sklopu IPv6-delovne skupine je predaval tudi Jan Žorž. Njegovo predstavitev najdete tule. Jan je s tem nastopom pred RIPE-skupnostjo naredil ogromno za ugled in prepoznavnost našega dela na področju IPv6. Slovenija vidno izstopa v rezultatih analiz IPv6 Ripeness! Včeraj smo na RIPE-u zmagali 😉
Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
18.222.161.57
Absolutna zmaga, se strinjam. Slovenijo so na RIPE-NCC uradno poimenovali “IPv6 champ country”.
Je kaka možnost dobit pdf teh mac prezenacij? Zelo me zanima tale 1.0.0.0/8. Z kupom xml-ov si ne znam dosti pomagati – lahko da je samo prezgodaj 🙂