RIPE-58 – na hitro (tretji, četrti in peti dan)
3.dan, sreda
Malo bom dopolnil Janovo poročilo.
Za začetek poročila in updejti, potem pa delovna skupina address policy. Nismo se mogli izogniti debati o zadnjih vzdihljajih naslovnega prostora IPv4 – Daniel Karrenberg je predlagal “fer” rešitev za zadnje dodelitve “legacy” IP-prostora.
Po kosilu sem šel k delovni skupini EIX. Vrstile so se predstavitve evropskih Internet Exchange-ov. Ob njih sem pomislil na naš SIX in ugotovil, da imamo tam še veliko dela 😉
4.dan, četrtek
Začnemo v delovni skupini DNS. Zanimive teme, predvsem predstavitev OpenDNSSEC. Morda nekoliko odvečna debata o širjenju root-a… Potem pa zopet EIX. Tu uleti Čeh Zbynek Pospichal s svojim “drznim” predlogom, kako čim hitreje prekiniti BGP seje v primeru izpada povezave (porta na stikalu). Gledamo človeka in se čudimo… Pričakoval sem hudo reakcijo, pa je ni bilo. Izgleda, da so se ga v dvorani malo usmilili (morda tudi ni bilo Randy-ja, ta bi zihr kakšno hudo spustil). Za zaključek smo slišali nekaj reklame za Quaggo, ki je bila sicer deležna hudih kritik. Mnogi za “IX route server” raje uporabljajo OpenBGPd ali Bird.
V delovni skupini za routing mi je bila najbolj zanimiva predstavitev Bruna Quoitina o modeliranju routinga. Zelo uporabna rešitev, ko si ne moreš privoščiti igranja v produkcijskem omrežju. Alternativa so sicer razni simulatorji routerjev, ki pa so zagotovo bolj “požrešni”.
Popoldne smo proslavili 20-letnico RIPE. Skoraj vsi ključni ljudje so bili tam! Dvorano je prevzel izjemno močan občutek pripadnosti skupnosti! Daniel nam je razkril tudi eno 20-let staro skrivnost 😉
5.dan, petek
Zadnji dan se je začel v delovni skupini za testiranje (Test Traffic WG). RIPE NCC ima že od leta 2001 neko testno škatlo, ki ji rečejo TTM. Merijo v glavnem one-way delay in jitter.
Rus Andrei Shukov, ki naj bi predaval preko neta, se je očitno izgubil nekje v širinah interneta ;-), tako da njegovega prispevka nismo mogli slišati. Tudi z GSM-om ni šlo. Škoda.
Pred zaključkom meetinga še malo debate o IPv6 routing-u. Ali bomo dovolili, da ISP-ji drobijo svoje /32 v BGP announcement-ih ipd. Po mojem so te debate odveč. Ne verjamem, da bo rast IPv6 routing tabele tako zaskrbljujoča, da bi bilo smiselno toliko debatirat’ o tem. Število omrežij v internetu je pač končno. So bila pa mnenja precej deljena.
Slišali smo še nekaj tehnikalih v zvezi z omrežjem na meetingu. Žal niso imeli statistik, koliko je bilo IPv6 prometa v primerjavi z IPv4. Škoda, to bi bilo zanimivo videt’.
Nato je Rob Blokzijl je v svojem znamenitem slogu zaključil meeting.
Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
18.226.93.138
Ko je un čeh bluzil o pošiljanju RST paketov je bil Randy gor v Terminal roomu z Olafom, tako da ni mogel kaj dosti pripominjati. Verjamem pa, da bi padla kakšna pikra, če bi bil dol 🙂
Hvala za dopolnitev mojega poročila 🙂
http://blog.ioshints.info/2009/05/lack-of-ipv6-multihoming-elephant-in.html