Kako so se IPv6 lotili na Švedskem?
Patrik Faltstrom, sicer zaposlen na Ciscu je zunanji svetovalec švedske vlade pri sestavljanju IPv6 nacionalne strategije. Pričakujejo, da bo tranzicija na IPv6 predvsem pospešena s strani gospodarstva, “market driven” in nikakor ne prisiljena s strani države z zakoni in ukrepi…
Če bi EU in/ali posamezne države nekoliko subvencionirale podjetjem prehod na IPv6 bi bilo vsem veliko lažje, ali pa vsaj za to dale kakšne olajšave. No ja, “with sufficient thrust pigs fly just fine”, kakor pravi ena od resnic v RFC1925 🙂 A vendar je dobra strategija, katero bi morala vsaka vlada narediti nujno potrebna, še posebej če se vsi, katere bo prehod na IPv6 zadeval – z njo strinjajo. Na tej točki upam, da bo tudi naša vlada prisluhnila stroki in se tega lotila s stališča širokega konsenza.
Zanimiv pristop se mi zdi tudi ta, da se začne plačevati in podpirati ugašanje zadev, ne pa prižiganje. Če se finančno podpre “ugašanje” IPv4, potem bo potrebno plačevati vedno manj in na koncu bo IPv4 ugasnjen. Če pa začnemo finančno podpirati “prižiganje” IPv6, lahko gre to v nedogled, predvsem se pa nikoli ne bomo znebili IPv4 navlake. Tudi to je lahko zajeto pod pojmom “financiranje prehoda na IPv6”.
Tukaj je Patrik “the captain” Faltstrom, intervju je iz letošnjega RIPE meetinga v Amsterdamu. Zanimiva misel na koncu: “…kaj se bo zgodilo, ko se bo pojavil prvi IPv6-only ISP s prvimi uporabniki na IPv6-only omrežju in le-ti ne bodo mogli do svojega bančnega računa, do davčnih aplikacij in ostalih državnih servisov? V tej točki bodo morali biti vsi državni in bančni servisi na IPv6…” Patrik v resnici omenja samo “government” servise, bančništvo sem dodal ker se mi je tako zazdelo prav 🙂
Jan Žorž
Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
3.15.4.5
[…] iz Švedske je ravno tako imel zanimivo idejo, da država financira ugašanje IPv4 in ne uvajanje IPv6; ta pot je hitrejša in lažja. Pred nami […]