DNSSEC workshop – Bruselj

Ekipa Arnesa in go6.si/Domence je prispela na posvetovalni meeting (workshop) o DNSSEC in podpisovanju ccTLD-jev. Meeting je v Bruslju na EU commision, prvi govorec je bil starosta interneta Steve Crocker (Shinkuro/ICANN). Steve je oseba, ki je izumila sistem RFC in tudi prvi RFC napisala. To je oseba, ki je skupaj z Vintom Cerfom leta 1970 zasnovala ArpaNet NCP (Network Control Protocol, predhodnik interneta), s katerim so komunicirali hosti med sabo in je po 12 letih postal TCP(/IP); to je hkrati tudi oseba, ki je bila zraven znamenitega dogodka, ko se je pošiljalo prvi network paket na UCLA iz enega ArpaNet hosta na drug host. Zanimiv človek, eden od “očetov” interneta…

Steve Crocker med prezentacijo svojih pogledov na DNSSEC.

Dvorana posluša:

Po svojem predavanju se je Steve usedel zraven mene, ker je bilo v dvorani edino to mesto še prosto in med časom za kosilo se je med nama razvnela zanimiva debata, začela se je z DNSSEC in DnsCurve, ter prešla na migracijo na IPv6. Najprej se je debata o procesu migracije in moje zanimanje za njegov pogled zašla v z njegove strani rutinske vode, svoj odgovor je začel zelo posplošeno, kot da razlaga zadeve prvošolcu… dokler mu nisem omenil, da si želim slišati njegovo mnenje, ker sodelujem z Randyjem pri oblikovanju A+P approach predloga drafta in bi mi nov pogled na vse skupaj lahko veliko pomagal pri razmišljanju, ali gremo v pravo smer ali ne. Steve me je ob omembi Randy-ja najprej začudeno pogledal, nato pa je takoj hotel vedeti vse detajle o predlogu, tako da sva potem zavila v malo bolj strokovne in podrobne vode. Takoj je hotel imeti tekst predloga ter ga je tudi takoj na hitro preletel. Idejo je takoj razumel in začela sva razpravo, kaj ta predlog lahko pomeni za migracijo in uvajanje IPv6 na splošno in začel mi je za lažje razumevanje njegovega pogleda risati časovnice in grafe na A4 list, katerega sva našla na mizi in debata se je raztegnila v obširno daljšo razpravo, pomojem sva ene 2 uri o tem debatirala… Ta list najbrž nikomur ne bo nič povedal, a meni pove veliko (ker sem sodeloval pri debati ob nastajanju krac) in sedaj so mi jasne tudi druge perspektive, predvsem pa… no ja, marsikaj 🙂

DNSSEC: Presenečen sem bil, kako radikalno različna so bila stališča predstavnikov registrarjev različnih držav. Tisti, ki so to že uvedli (.se, .cz, .org, etc) so bili navdušeni, nekateri mlačni, nekateri pa po testiranju radikalno proti. Tu bo preteklo še veliko vode, preden bo zadeva uporabna. Mnenje slovenske ekspedicije se ni spremenilo tekom posveta, še vedno (po vsem slišanem) ostaja: “testirajmo in počakajmo na kakšne res vzpodbudne rezultate, predvsem pa orodja za upravljanje certifikatov in ključev”.

Na drugi strani dvorane sem opazil “norega škota” Jima Reida, RIPE DNS-WG chair. Videti mu je, da izhaja iz bolj svobodnih skupnosti (RIPE), saj je prvi zagrabil za mikrofon, ko je prišel čas za vprašanja. Najbrž mi ni treba posebej poudarjati, da ni bil politično najbolj pravilen, ampak je usekal tja, kjer najbolj boli. 🙂 V nasprotju z navadami na drugih meetinigh so ga tu kaj kmalu utišali. A ni se pustil, kmalu je bil spet za mikrofonom in zastavljal zanimiva vprašanja.

Kaj lahko rečem? Sam workshop je bil dokaj konfuzen, kresala so se zelo različna mnenja, tako različna, da ni mogoče potegniti uravnilovke in se uvrstiti na sredino. DNSSEC je še ravno toliko nedefiniran, da ne pusti možnosti “neuvrščenosti” in to bo trajalo, dokler se ne zmenijo, kdo bo podpisal root serverje. To je velika odgovornost, a nekdo jo bo moral prevzet. ICANN ali Verisign? Ne ve se, a raje bi videl da ICANN podpiše root serverje. Ostali vtisi? Spoznal sem enega od začetnikov interneta in RFC-jev in se z njim zelo konstruktivno pogovoril ter odnesel iz vsega tega en zelo širok pogled. Steve mi je tudi priznal, da je s svojim sinom že enkrat gledal, da bi šel potovati iz Trsta v Ljubljano in potem naprej v Zagreb, tako da sem mu obljubil, da ga obvestim, kdaj bo kakšen go6.si IPv6 event, kjer bi lahko povedal kakšno uvodno besedo ali dve izbrani publiki 🙂 Somebody interested? 🙂

Pa še ekspedicija (iz leve proti desni: Bejnamin Zwittnig (Arnes), Barbara Povše Golob (Arnes) in predstavnik MVZT)

Moje malenkosti ni na sliki, ker sem slikal 🙂

Jan Žorž

Vaš IP naslov (ali ste na IPv6 ?):
18.213.110.162

No comments yet. Be the first.

Leave a reply

website